2024 Billie Jean King Cup Europe/Africa Zone
This article relies largely or entirely on a single source. (May 2024) |
The 32nd Europe/Africa Zone is one of three zones of regional competition in the 2024 Billie Jean King Cup.
Group I[edit]
The twelve teams were divided into three pools of four teams. The winners of each pool are promoted to the 2024 Billie Jean King Cup Play-offs and will compete in a round-robin to determine final positions. Second-placed teams played for the fourth promotion spot. Third-placed teams played for overall position. Fourth-placed teams played for 10th place and last two teams were relegated.[1]
Group[edit]
Pool A[edit]
|
Pool B[edit]
|
Pool C[edit]
|
1st to 3rd Play-Off[edit]
Netherlands vs. Serbia[edit]
Netherlands 2 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[2] 11 April 2023 Clay |
Serbia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Austria vs. Serbia[edit]
Austria 3 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[3] 12 April 2023 Clay |
Serbia 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Austria vs. Netherlands[edit]
Austria 1 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[4] 13 April 2023 Clay |
Netherlands 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
4th to 6th Play-Off[edit]
Latvia vs. Greece[edit]
Latvia 0 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[5] 11 April 2023 Clay |
Greece 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Denmark vs. Greece[edit]
Denmark 2 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[6] 12 April 2023 Clay |
Greece 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Denmark vs. Latvia[edit]
Denmark 2 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[7] 13 April 2023 Clay |
Latvia 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
7th to 9th Play-Off[edit]
Turkey vs. Sweden[edit]
Turkey 2 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[8] 11 April 2023 Clay |
Sweden 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Hungary vs. Sweden[edit]
Hungary 3 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[9] 12 April 2023 Clay |
Sweden 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Hungary vs. Turkey[edit]
Hungary 0 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[10] 13 April 2023 Clay |
Turkey 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
10th to 12th Play-Off[edit]
Portugal vs. Norway[edit]
Portugal 2 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[11] 11 April 2023 Clay |
Norway 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Bulgaria vs. Norway[edit]
Bulgaria 2 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[12] 12 April 2023 Clay |
Norway 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Bulgaria vs. Portugal[edit]
Bulgaria 1 |
Complexo de tenis do Jamor, Oeiras, Portugal[13] 13 April 2023 Clay |
Portugal 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Final placements[edit]
Placing | Teams | |||
Promoted/First | Netherlands | |||
Promoted/Second | Austria | |||
Promoted/Third | Serbia | |||
Promoted/Fourth | Denmark | |||
Fifth | Greece | |||
Sixth | Latvia | |||
Seventh | Turkey | |||
Eighth | Hungary | |||
Ninth | Sweden | |||
Tenth | Portugal | |||
Relegated/Eleventh | Bulgaria | |||
Relegated/Twelfth | Norway |
- Netherlands, Austria, Serbia, and Denmark were promoted to the 2024 Billie Jean King Cup play-offs.
- Bulgaria and Norway were relegated to Europe/Africa Zone Group II in 2025.
Group II[edit]
The eleven teams were divided into one pool of three teams (Pool A) and two pools of four teams (Pools B and C). The winners of each pool will compete in a round-robin, with the top two teams winning promotion to Europe/Africa Group I in 2025. The teams finishing bottom in Pools B and C will be relegated to their respective Group III event (either Europe III or Africa III) in 2025.[14]
Group[edit]
Pool A[edit]
|
Pool B[edit]
|
Pool C[edit]
|
1st to 3rd Play-Off[edit]
Lithuania vs. Egypt[edit]
Lithuania 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[15] 11 April 2023 Hard |
Egypt 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Croatia vs. Egypt[edit]
Croatia 3 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[16] 12 April 2023 Hard |
Egypt 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Croatia vs. Lithuania[edit]
Croatia 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[17] 13 April 2023 Hard |
Lithuania 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
4th to 6th Play-Off[edit]
Israel vs. Georgia[edit]
Israel 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[18] 11 April 2023 Hard |
Georgia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
North Macedonia vs. Georgia[edit]
North Macedonia 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[19] 12 April 2023 Hard |
Georgia 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
North Macedonia vs. Israel[edit]
North Macedonia 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[20] 13 April 2023 Hard |
Israel 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
7th to 9th Play-Off[edit]
Bosnia and Herzegovina vs. Kosovo[edit]
Bosnia and Herzegovina 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[21] 11 April 2023 Hard |
Kosovo 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Estonia vs. Kosovo[edit]
Estonia 3 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[22] 12 April 2023 Hard |
Kosovo 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Estonia vs. Bosnia and Herzegovina[edit]
Estonia 2 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[23] 13 April 2023 Hard |
Bosnia and Herzegovina 1 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
10th to 11th Play-Off[edit]
Morocco vs. Malta[edit]
Morocco 3 |
SEB Arena, Vilnius, Lithuania[24] 11 April 2023 Hard |
Malta 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Final placements[edit]
Placing | Teams | |||
Promoted/First | Croatia | |||
Promoted/Second | Lithuania | |||
Third | Egypt | |||
Fourth | North Macedonia | |||
Fifth | Israel | |||
Sixth | Georgia | |||
Seventh | Estonia | |||
Eighth | Bosnia and Herzegovina | |||
Ninth | Kosovo | |||
Relegated/Tenth | Morocco | |||
Relegated/Eleventh | Malta |
- Croatia and Lithuania were promoted to the Europe/Africa Zone Group I in 2025.
- Morocco and Malta were respectively relegated to Africa Zone Group III and Europe Zone Group III in 2025.
References[edit]
- ^ "Group I Europe/Africa 2024". billiejeankingcup.com.
- ^ "Netherlands v Serbia". billiejeankingcup.com.
- ^ "Austria v Serbia". billiejeankingcup.com.
- ^ "Austria v Netherlands". billiejeankingcup.com.
- ^ "Latvia v Greece". billiejeankingcup.com.
- ^ "Denmark v Greece". billiejeankingcup.com.
- ^ "Denmark v Latvia". billiejeankingcup.com.
- ^ "Turkey v Sweden". billiejeankingcup.com.
- ^ "Hungary v Sweden". billiejeankingcup.com.
- ^ "Hungary v Turkey". billiejeankingcup.com.
- ^ "Portugal v Norway". billiejeankingcup.com.
- ^ "Bulgaria v Norway". billiejeankingcup.com.
- ^ "Bulgaria v Portugal". billiejeankingcup.com.
- ^ "Group II Europe/Africa 2024". billiejeankingcup.com.
- ^ "Lithuania v Egypt". billiejeankingcup.com.
- ^ "Croatia v Egypt". billiejeankingcup.com.
- ^ "Croatia v Lithuania". billiejeankingcup.com.
- ^ "Israel v Georgia". billiejeankingcup.com.
- ^ "North Macedonia v Georgia". billiejeankingcup.com.
- ^ "North Macedonia v Israel". billiejeankingcup.com.
- ^ "Bosnia And Herzegovina v Kosovo". billiejeankingcup.com.
- ^ "Estonia v Kosovo". billiejeankingcup.com.
- ^ "Estonia v Bosnia and Herzegovina". billiejeankingcup.com.
- ^ "Morocco v Malta". billiejeankingcup.com.