Russia national under-21 football team
This article needs additional citations for verification. (March 2015) |
Nickname(s) | Молодежка / Molodezhka (Junior) Молодежная Сборная / Molodezhnaya Sbornaya (Junior Team) | ||
---|---|---|---|
Association | Russian Football Union | ||
Confederation | UEFA (Europe) | ||
Head coach | Ivan Shabarov | ||
FIFA code | RUS | ||
| |||
First international | |||
Denmark 2–2 Russia (Copenhagen, Denmark; 25 August 1992) | |||
Biggest win | |||
Luxembourg 0–10 Russia (Pétange, Luxembourg; 6 June 2001) | |||
Biggest defeat | |||
Chile 5–0 Russia (Toulon, France; 21 May 2010) | |||
European U-21 Championship | |||
Appearances | 7 (first in 1980, as Soviet Union) | ||
Best result | Winners (1980, 1990) |
The Russia national under-21 football team is overseen by the Russian Football Union. The team competed in the European Under-21 Championship, held every two years, and international friendly matches. The team also participated in the qualification for the Olympic Games.
On 28 February 2022, in accordance with a recommendation by the International Olympic Committee (IOC), FIFA and UEFA suspended the participation of Russia, including in the Qatar 2022 World Cup. The Russian Football Union unsuccessfully appealed the FIFA and UEFA bans to the Court of Arbitration for Sport, which upheld the bans.
History[edit]
UEFA U-21 Championship Record[edit]
- FIFA considers Russia the direct successor to the Soviet Union, and therefore the inheritor to all its records.
Champions Runners-up Third Place Fourth Place
Year | Round | GP | W | D* | L | GS | GA |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1978 | Did not qualify | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 1 |
1980 | Champions | 10 | 7 | 3 | 0 | 16 | 3 |
1982 | Semi-finals | 8 | 2 | 4 | 2 | 8 | 11 |
1984 | Did not qualify | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 6 |
1986 | 6 | 3 | 0 | 3 | 8 | 8 | |
1988 | 6 | 3 | 0 | 3 | 7 | 9 | |
1990 | Champions | 12 | 8 | 3 | 1 | 25 | 11 |
1992 | Did not qualify | 6 | 2 | 3 | 1 | 6 | 4 |
1994 | Quarter-Finals | 10 | 6 | 2 | 2 | 25 | 7 |
1996 | Did not qualify | 8 | 4 | 1 | 3 | 17 | 6 |
1998 | Quarter-Finals | 9 | 6 | 1 | 2 | 27 | 8 |
2000 | Did not qualify | 8 | 6 | 0 | 2 | 17 | 5 |
2002 | 8 | 4 | 3 | 1 | 23 | 9 | |
2004 | 8 | 5 | 0 | 3 | 14 | 8 | |
2006 | 12 | 6 | 1 | 5 | 25 | 10 | |
2007 | 4 | 3 | 0 | 1 | 12 | 6 | |
2009 | 8 | 5 | 0 | 3 | 14 | 6 | |
2011 | 10 | 7 | 1 | 2 | 22 | 6 | |
2013 | Group Stage | 13 | 6 | 3 | 4 | 23 | 17 |
2015 | Did not qualify | 10 | 7 | 1 | 2 | 22 | 12 |
2017 | 10 | 2 | 3 | 5 | 15 | 19 | |
2019 | 10 | 6 | 1 | 3 | 25 | 13 | |
2021 | Group Stage | 13 | 8 | 2 | 3 | 26 | 10 |
2023 | Disqualified | ||||||
2025 | Banned | ||||||
Total | 2 titles | 199 | 110 | 36 | 53 | 390 | 195 |
- *Draws include knockout matches decided by penalty shootout.
Olympic Games[edit]
Summer Olympic record | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Year | Round | Position | GP | W | D* | L | GS | GA | Squad | |
1992 | Did not qualify | |||||||||
1996 | ||||||||||
2000 | ||||||||||
2004 | ||||||||||
2008 | ||||||||||
2012 | ||||||||||
2016 | ||||||||||
2020 | ||||||||||
2024 | Disqualified | |||||||||
Total | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Recent results and forthcoming fixtures[edit]
Win Draw Loss Fixture
2023[edit]
15 June Friendly | Belarus | 5–1 | Russia | Gorodskoy, Russia |
16:30 UTC+3 |
|
Report | Stadium: Gorodskoy Stadion Attendance: 2,500 Referee: Viktor Shimusik (Belarus) |
8 September Friendly | Uzbekistan | 3–3 | Russia | Bukhara, Uzbekistan |
18:00 UTC+5 | Stadium: Buxoro Arena Attendance: 4,824 Referee: Rustam Lutfullin (Uzbekistan) |
11 September Friendly | Uzbekistan | 0–2 | Russia | Bukhara, Uzbekistan |
18:00 UTC+5 |
|
Stadium: Buxoro Arena Attendance: 2,978 Referee: Ilgiz Tantashev (Uzbekistan) |
15 November Friendly | Russia | 3–1 | Belarus | Gomel, Belarus |
18:00 UTC+3 | Report |
|
Stadium: Central Stadium Attendance: 10,100 Referee: Anton Lashuk (Belarus) |
2024[edit]
21 March Friendly | Uruguay | 0–1 | Russia | Montevideo, Uruguay |
17:55 UTC−3 |
|
Stadium: Estadio Luis Franzini Referee: Kevin Fontes (Uruguay) |
Honours[edit]
- UEFA European Under-21 Championship
- CIS Cup
- Toulon Tournament
- Champions: 1979
Coaches[edit]
1992–1993 | Boris Ignatyev |
1994–1998 | Mikhail Gershkovich |
1998–1999 | Leonid Pakhomov |
2000–2001 | Valeri Gladilin |
2001–2002 | Valery Gazzaev |
2002–2005 | Andrei Chernyshov |
2006 | Aleksandr Borodyuk, Viktor Losev |
2007–2008 | Boris Stukalov |
2008–2010 | Igor Kolyvanov |
2010–2015 | Nikolai Pisarev |
2015 | Dmitri Khomukha |
2016–2017 | Nikolai Pisarev |
2017–2018 | Yevgeni Bushmanov |
2018–2023 | Mikhail Galaktionov |
2023– | Ivan Shabarov |
Current squad[edit]
The following players have been called up for a training camp that will take the place in March 2024 in Uruguay, the squad will play friendlies against the Uruguay national under-20 football team on 21 March, and against the Under-21 squads of club sides Nacional on 23 March and Montevideo City Torque on 25 March.[1] The games will not count as official caps as the opponents are not national teams in the same age bracket.
The caps and goals are correct after the match against Belarus on 15 November 2023.
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Caps | Goals | Club | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
GK | Daniil Khudyakov | 9 January 2004 | 3 | 0 | Lokomotiv Moscow | |||
GK | Bogdan Moskvichyov | 30 April 2004 | 1 | 0 | Zenit Saint Petersburg | |||
GK | Aleksandr Dyogtev | 27 April 2005 | 0 | 0 | Sochi | |||
DF | Matvey Lukin | 27 April 2004 | 2 | 0 | CSKA Moscow | |||
DF | Mikhail Ryadno | 18 September 2005 | 1 | 0 | CSKA Moscow | |||
DF | Ilya Rozhkov | 29 March 2005 | 1 | 0 | Rubin Kazan | |||
DF | Yury Koledin | 10 December 2004 | 1 | 0 | Spartak-2 Moscow | |||
DF | Ilya Kirsh | 21 September 2004 | 1 | 0 | Rostov | |||
DF | Matvey Bardachyov | 24 March 2006 | 0 | 0 | Zenit Saint Petersburg | |||
DF | Nikita Bozov | 28 January 2005 | 0 | 0 | Spartak Moscow | |||
DF | Stanislav Puzanov | 4 June 2004 | 0 | 0 | Krasnodar | |||
MF | Igor Dmitriyev | 24 July 2004 | 2 | 0 | Ural Yekaterinburg | |||
MF | Daniil Zorin | 22 February 2004 | 2 | 0 | Spartak Moscow | |||
MF | Dmitry Kuchugura | 21 October 2004 | 1 | 1 | Krasnodar | |||
MF | Matvey Kislyak | 26 July 2005 | 1 | 0 | CSKA Moscow | |||
MF | Ilya Ishkov | 25 May 2005 | 1 | 0 | Ural Yekaterinburg | |||
MF | Dmitry Vasilyev | 16 June 2004 | 1 | 0 | Zenit Saint Petersburg | |||
MF | Ruslan Chobanov | 30 March 2004 | 1 | 0 | Krasnodar | |||
MF | Ilya Rodionov | 1 February 2004 | 1 | 0 | Chernomorets Novorrosiysk | |||
MF | Yegor Smelov | 11 March 2005 | 0 | 0 | Dynamo Moscow | |||
MF | Nikita Saltykov | 11 August 2004 | 0 | 0 | Krylia Sovetov Samara | |||
FW | Aleksandr Koksharov | 20 December 2004 | 1 | 2 | Krasnodar | |||
FW | Aleksandr Chupayov | 28 August 2004 | 1 | 0 | Dynamo Moscow |
Recent call-ups[edit]
The following players have been called up for the team within the last 12 months and are still eligible for selection.
Pos. | Player | Date of birth (age) | Caps | Goals | Club | Latest call-up | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
GK | Daniil Golikov | 24 March 2004 | 0 | 0 | Krasnodar | v. Belarus, 15 November 2023 | ||
GK | Timofey Mitrov | 19 April 2005 | 0 | 0 | Lokomotiv Moscow | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
GK | Mikhail Tsulaya | 8 February 2005 | 0 | 0 | Rostov | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
GK | Daniil Veselov | 30 January 2005 | 0 | 0 | Chelyabinsk | v. Belarus, 15 June 2023 | ||
DF | Yaroslav Krashevsky | 16 March 2004 | 2 | 0 | Rotor Volgograd | v. Belarus, 15 November 2023 | ||
DF | Stanislav Bessmertny | 11 March 2004 | 1 | 0 | Dynamo Moscow | v. Belarus, 15 November 2023 | ||
DF | Ilya Gribakin | 1 February 2004 | 1 | 0 | Krylia Sovetov Samara | v. Belarus, 15 November 2023 | ||
DF | Nikita Lobov | 21 July 2005 | 0 | 0 | Zenit Saint Petersburg | v. Belarus, 15 November 2023 | ||
DF | Maksim Shnaptsev | 19 April 2004 | 0 | 0 | Pari Nizhny Novgorod | Brazil tour, October 2023 | ||
DF | Yegor Pogostnov | 1 March 2004 | 0 | 0 | Lokomotiv Moscow | Brazil tour, October 2023 | ||
DF | German Ignatov | 11 August 2005 | 0 | 0 | Rostov | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
DF | Vadim Churilov | 19 July 2005 | 0 | 0 | CSKA Moscow | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
DF | Alan Agayev | 3 April 2005 | 0 | 0 | Rodina Moscow | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
DF | Yevgeny Lukinykh | 19 February 2005 | 0 | 0 | Lokomotiv Moscow | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
DF | Maksim Balakhonov | 15 January 2005 | 0 | 0 | Dynamo Moscow | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
DF | Pavel Bocharov | 21 June 2005 | 1 | 0 | Rostov | v. Belarus, 15 June 2023 | ||
DF | Ivan Lepsky | 19 January 2005 | 1 | 0 | Dynamo Moscow | v. Belarus, 15 June 2023 | ||
DF | Artyom Beskibalny | 7 November 2004 | 1 | 0 | Dynamo Moscow | v. Belarus, 15 June 2023 | ||
DF | Denis Pershin | 21 January 2004 | 1 | 0 | Arsenal Tula | v. Belarus, 15 June 2023 | ||
MF | Ivan Pyatkin | 24 February 2004 | 2 | 0 | Rotor Volgograd | v. Belarus, 15 November 2023 | ||
MF | Ivan Ivanov | 29 November 2005 | 1 | 0 | Spartak-2 Moscow | v. Belarus, 15 November 2023 | ||
MF | Kirill Bogdanets | 28 March 2004 | 1 | 0 | Krasnodar | v. Belarus, 15 November 2023 | ||
MF | Ivan Zazvonkin | 10 March 2004 | 1 | 0 | Chernomorets Novorrosiysk | Brazil tour, October 2023 | ||
MF | Aleksey Koltakov | 14 November 2005 | 0 | 0 | Rostov | Brazil tour, October 2023 | ||
MF | Kirill Glebov | 10 November 2005 | 0 | 0 | CSKA Moscow | Brazil tour, October 2023 | ||
MF | Mikhail Shchetinin | 8 July 2005 | 0 | 0 | Lokomotiv Moscow | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
MF | Aleksey Batrakov | 9 June 2005 | 0 | 0 | Lokomotiv Moscow | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
MF | Denis Pushkaryov | 21 March 2005 | 0 | 0 | Chelyabinsk | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
MF | Konstantin Voinkov | 11 March 2005 | 0 | 0 | Zenit Saint Petersburg | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
MF | Grigory Lovtsov | 6 January 2005 | 0 | 0 | Krasnodar | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
MF | Aleksey Baranovsky | 25 January 2005 | 1 | 0 | Zenit Saint Petersburg | v. Belarus, 15 June 2023 | ||
MF | Danila Kozlov | 19 January 2005 | 1 | 0 | Baltika Kaliningrad | v. Belarus, 15 June 2023 | ||
MF | Vadim Rakov | 9 January 2005 | 1 | 0 | Lokomotiv Moscow | v. Belarus, 15 June 2023 | ||
FW | Kirill Nikishin | 5 February 2004 | 0 | 0 | Tyumen | Brazil tour, October 2023 | ||
FW | Luka Zgursky | 5 December 2005 | 0 | 0 | Andijon | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
FW | Anton Shamonin | 28 March 2005 | 0 | 0 | Rostov | v. Uzbekistan, 11 September 2023 | ||
FW | Pavel Melyoshin | 25 March 2004 | 1 | 1 | Dinamo Minsk | v. Belarus, 15 June 2023 |
See also[edit]
- Soviet Union national under-21 football team
- Russia national football team
- Russia national under-19 football team
- Russia national under-17 football team
- European Under-21 Football Championship
References[edit]
- ^ "Молодежка сыграет со сверстниками из Уругвая" [Youth team will peers in Uruguay.] (in Russian). Russian Football Union. 1 March 2024.